اتمام مرمت بنای تاریخی خیوی در آستارا

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در حاشیه بازدید از جشنواره خوراک در آستارا، آخرین وضعیت قدیمی ترین بنای تاریخی گیلان پس از مسجد اسپی مزگت را تشریح کرد.

اتمام مرمت بنای تاریخی خیوی در آستارا

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، شهرود امیر انتخابی خاطرنشان کرد: در سال های قبل کوشش شد، از محل اعتبارات استانی مرمت بنای تاریخی خیوی شهرستان آستارا که در روستای عنبران قرارگرفته و بر اساس پژوهش های تاریخی، قدیمی ترین بنای تاریخی گیلان پس از مسجد اسپی مزگت است، به اتمام برسانیم.

او ادامه داد: این بنا برای ایجاد رونق گردشگری مذهبی از صندلی بسیار مناسب تاریخی و معماری مناسبی برخوردار است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از اهم اقدامات صورت گرفته، به مرمت بخشی از بقعه، گیاه زدایی، پاک سازی بنا از جلبک و خزه های گیاهی، شن ریزی محوطه حیاط، نصب چراغ های روشنایی، نصب تابلوی معرفی بنا و... اشاره نمود و گفت: این اقدامات بااعتبار تقریبی 1750 میلیون ریال به اجرا درآمده است.

او مطرح کرد: متأسفانه طی سالیان قبل، بخشی از محوطه حیاط بقعه که کاربری شالیزاری داشته، توسط بعضی از اهالی روستا مورد تصرف قرارگرفته که حل این مشکل و حفاظت بهینه از این اثر جز با اهتمام اداره کل اوقاف استان به عنوان متولی اصلی بنا، مسئولین شهرستان، دهیار، شورای اسلامی و اهالی روستای عنبران میسر نخواهد شد.

منبع: میراث آریا

به "اتمام مرمت بنای تاریخی خیوی در آستارا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتمام مرمت بنای تاریخی خیوی در آستارا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید