جزئیات دیدار و گفت وگوی عبدالمهدی و شاه سعودی در جده

به گزارش وبلاگ نت مالزی، نخست وزیر عراق و شاه سعودی روز چهارشنبه ضمن دیدار با یکدیگر در جده درباره آخرین تحولات منطقه از جمله حادثه اخیر در تأسیسات آرامکو رایزنی کرده اند.

جزئیات دیدار و گفت وگوی عبدالمهدی و شاه سعودی در جده

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ نت مالزی، سلمان بن عبدالعزیز آل سعود شاه سعودی روز چهارشنبه در جده میزبان عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق بوده است.

به نوشته خبرگزاری دولتی عربستان سعودی واس، ملک سلمان و عبدالمهدی درباره آخرین تحولات منطقه از جمله حمله مخربی که اخیرا به تاسیسات نفتی بقیق و خریص شده است رایزنی کردند.

ارتش یمن بیست و سوم شهریورماه گذشته با استفاده از پهپادهای تهاجمی خود، دو پالایشگاه سعودی بقیق و خریص شرکت آرامکو را هدف قرار دادند که در پی آن تولید 50 درصد نفت شرکت مزبور متوقف شد. مقامات سعودی با وجود اینکه ارتش یمن مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته بود، ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کردند که این اتهامات بارها از سوی مقامات ایرانی رد شده است.

شبکه العربیه خبر داد که در این دیدار خالد الفیصل بن عبدالعزیز مشاور ملک سلمان و امیر منطقه مکه مکرمه، منصور بن متعب بن عبدالعزیز عضو هیات دولت عربستان و مشاور ملک سلمان، عبدالعزیز بن سعود بن نایف بن عبدالعزیز وزیر کشور و عضو شورای مشورتی امنیت ملی عربستان و برخی دیگر از مقامات سعودی حضور داشتند.

بر اساس این گزارش، در هیأت عراقی نیز ثامر الغضبان معاون نخست وزیر، محمد الهاشم مدیر دفتر نخست وزیر، مصطفی الکاظمی رئیس دستگاه اطلاعات ملی عراق و احمد حین زهیر سرکنسول عراق در ریاض شرکت داشتند.

دفتر نخست وزیری عراق دیشب (سه شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود که عبدالمهدی، روز چهارشنبه سفری چند ساعته به عربستان سعودی خواهد داشت و در آن با... سلمان بن عبدالعزیز [شاه سعودی] و محمد بن سلمان ولی عهد، دیدار خواهد کرد.

در این بیانیه آمده که این سفر برای بررسی روابط دو کشور برادر و وضعیت منطقه ای و تلا ش های برای آرام کردن [اوضاع] و [تشریح] موضع ثابت عراق برای ایفای نقشی مثبت در دور کردن خطر تنش ها، کشمکش ها و برقراری بهترین روابط با همه کشورهای همسایه، برادر و دوست، انجام می شود.

سفر امروز نخست وزیر عراق، دومین سفر رسمی او به عربستان سعودی است. آوریل گذشته (فروردین ماه 1398)، عبدالمهدی به همراه هیأتی متشکل از یازده وزیر، شصت وهشت مسئول دولتی و بیش از هفتاد تاجر و بازرگان در سفری دو روزه به عربستان سعودی رفت.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "جزئیات دیدار و گفت وگوی عبدالمهدی و شاه سعودی در جده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات دیدار و گفت وگوی عبدالمهدی و شاه سعودی در جده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید