مروری بر شایعات و خبرهای مربوط به گوشی تاشو سامسونگ

در چند سال گذشته خبرهای زیادی در مورد کوشش سامسونگ برای توسعه گوشی تاشو منتشر شده است. هرچند چنین محصولی کمی عجیب وغریب به نظر می رسد، ولی باید یادآوری کنیم که در سال 2014 هم محصولی مانند گلکسی نوت اج هم یک محصول نامتعارف به حساب می آمد. ولی حالا، تمام پرچم داران تازه نفس سامسونگ از لبه های خمیده بهره می برند.

مروری بر شایعات و خبرهای مربوط به گوشی تاشو سامسونگ

هدف ما از این مثال این است که سامسونگ به خصوص در زمینه صفحه نمایش ابایی از تجربه های تازه و ریسک های این چنینی ندارد. هرچند شاید ارائه این محصول تا زمانی که سامسونگ از کیفیت نهایی قانع گردد به تأخیر بیفتد، ولی به نظر می رسد حداکثر تا چند ماه آینده نخستین گوشی تاشو سامسونگ رسماً معرفی خواهد شد. به همین خاطر، تصمیم گرفتیم که مروری بر تمام شایعات و خبرهای مربوط به این گوشی داشته باشیم تا ببینیم که محصول نهایی احتمالاً از جه ویژگی هایی بهره می برد. در ادامه همراه ما باشید.

چرا یک گوشی باید تا گردد؟

این روزها، ما کارهای زیادی با گوشی های هوشمند خود انجام می دهیم. ویدیوهای مختلفی را تماشا می کنیم، پست های منتشر شده در شبکه های اجتماعی را می خوانیم، عکس های مورد علاقه خود را ویرایش می کنیم و حتی برخی از کاربران کارهای خود را با بهره گیری از همین گجت انجام می دهند. یک نمایشگر بزرگ تر مطمئناً یک نکته مثبت برای چنین مواردی محسوب می گردد ولی در نهایت گوشی ها نمی توانند بیش از حد بزرگ شوند زیرا حمل ونقل آن ها هم باید آسان باشد.

سامسونگ همواره به چنین گوشی هایی علاقه داشته و به عنوان مثال می توانیم به عرضه نخستین گوشی گلکسی نوت در سال 2011 اشاره کنیم که نمایشگر آن بزرگ تر از 5 اینچ بود و در آن موقع چنین اندازه ای برای یک گوشی هوشمند اصلاً رایج نبود. گوشی تاشو هم تکامل طبیعی چنین ایده ای به حساب می آید و منجر به ساخته شدن گجت هایی می گردد که از آن ها می توان مانند نوعی مینی تبلت برای کارهای مختلف استفاده کرد.

نام گوشی تاشو سامسونگ چیست؟

در چند سال گذشته بسیاری از رسانه ها از این گوشی تحت عنوان گلکسی ایکس یاد می کردند و در فوریه 2017 هم تعیین شد که سامسونگ این نام تجاری را ثبت نموده است. اما طبق خبرها و شایعات اخیر، به نظر می رسد این گوشی گلکسی اف نام دارد که گویا مربوط به عنوان Galaxy Fold است. همچنین باید خاطرنشان کنیم که نمایشگر این گوشی هم از یک عنوان اختصاصی بهره می برد که ظاهراً این عنوان Infinity-V خواهد بود که حرف V به این موضوع اشاره دارد که این نمایشگر از وسط تا می گردد.

ویژگی های ظاهری و سخت افزاری

برای کارکرد گوشی های تاشو چند سناریو مطرح شده است. یک اینکه به طرف داخل بسته شوند تا نمایشگر به صورت رو در رو قرار بگیرد یا اینکه به بیرون باز شوند و نمایشگر موردنظر جلو و پشت گوشی را پوشش دهد. در یکی از پتنت های سامسونگ که در ژانویه 2017 منتشر شده، می توانیم یک گوشی 5 اینچی را ببینیم که به یک تبلت 7 اینچی بدل می گردد. گوشی تاشو مذکور به سمت بیرون تا می گردد که این یعنی در چنین حالتی کاربر مذکور در پشت و جلو گوشی به نمایشگر دسترسی خواهد داشت. در نمایشگاه MWC 2018، مدیرعامل بخش موبایل سامسونگ گفت که ساخت چنین گوشی های تاشویی بسیار سخت است و به همین خاطر احتمالاً سامسونگ گوشی تاشویی را می سازد که به طرف داخل تا می گردد.

گفته می گردد سامسونگ در نمایشگاه CES 2018 پشت درهای بسته نمونه های اولیه از گوشی تاشو خم شونده به سمت داخل و بیرون را به سرمایه گذاران و نمایندگان اپراتورهای مخابراتی نشان داده است. نمونه تا شونده به سمت داخل، از دو نمایشگر 3.5 اینچی بهره می برده که یک نمایشگر 3.5 اینچی هم در پنل پشتی آن تعبیه شده که در هنگام بسته شدن گوشی، نوتیفیکیشن ها و اطلاعات اساسی را نمایش دهد. این گوشی در حال باز شده، هم اندازه گلکسی نوت 8 بوده است.

اما حالا طبق شایعات جدید، این اعداد تغییر یافته اند. حالا به نظر می رسد نمایشگر بیرونی 4.6 اینچ اندازه خواهد داشت و نمایشگر داخلی 7.3 اینچی خواهد بود.

با وجود تمام این خبرها، هنوز در مورد سخت افزار این گوشی اطلاعات تعیینی منتشر نشده است. احتمالاً از جدیدترین تراشه اسنپ دراگون و مقدار زیادی حافظه رم بهره می برد، ولی این موارد فقط حدس و گمان است. با این حال، باید خاطرنشان کنیم که این گوشی به احتمال زیاد از باتری 3000 میلی آمپر ساعتی بهره می برد که با توجه به استانداردهای امروزی، عدد پایینی به حساب می آید.

آیا سامسونگ تبلت تاشو هم عرضه می نماید؟

در واقع، شاید در آینده نه چندان دور شاهد چنین تبلتی باشیم. در آوریل 2018 سامسونگ پتنت مربوط به یک تبلت تاشو را ثبت نموده که در هر دو طرف تا می گردد. با تا زدن به سمت بیرون، نیمی از نمایشگر خاموش و نیمی دیگر روشن می ماند. همچنین با تا زدن به سمت داخل، نمایشگر به صورت رو در رو قرار می گیرد و به راحتی می توان آن را مثلاً در جیب یا کیف قرار داد. مطمئناً سامسونگ پس از عرضه نخستین گوشی تاشو اگر ببیند بازار از این نوع گجت ها استقبال می نماید، به فکر ساخت تبلت های تاشو هم می افتد.

دیگر جزییات قابل توجه

با توجه به پتنتی که در اوایل سال 2018 منتشر شده، سامسونگ احتمالاً مشغول توسعه فناوری مشابه 3D Touch برای گوشی های تاشو است. این پتنت به سنسورهای حساس به فشار اشاره دارد که در زیر نمایشگرهای انعطاف پذیر تعبیه می شوند.

طبق گزارش ها، نخستین گوشی تاشو سامسونگ در تعداد محدودی فراوری می گردد و قیمت بسیار بالایی خواهد داشت. البته علی رغم محدود بودن تعداد آن، به احتمال زیاد کم کم در بازارهای کشورهای مختلف عرضه می گردد. گلکسی نوت اج هم در ابتدا فقط در کره جنوبی و آمریکا عرضه شد و سامسونگ مرتباً تأکید می کرد که این گوشی فقط در تعداد محدودی فراوری شده است. ولی در نهایت و پس از چند ماه، این گجت در بسیاری از کشورها روانه بازار شد.

یکی دیگر از پتنت های سامسونگ مربوط به یک گوشی هوشمند خم شونده است که به یک دستبند بدل می گردد تا کاربر بتواند آن را مانند یک ساعت هوشمند بر مچ خود ببندد. البته شرکت بزرگی مانند سامسونگ همواره پتنت های متعددی را ثبت می نماید و این اقدامات لزوماً منجر به فراوری چنین محصولاتی نمی گردد، بلکه نشان می دهد این شرکت همواره به دنبال نوآوری های جذابی است.

تاریخ عرضه و قیمت نهایی

شایعات زیادی مبنی بر عرضه گوشی گلکسی اف پیش از سرانجام 2018، منتشر شد اما ظاهراً نباید انتظار چنین چیزی را داشته باشیم. با این حال، چند روز دیگر در کنفرانس توسعه دهندگان، گویا سامسونگ قصد دارد نحوه کارکرد رابط کاربری این گوشی را به توسعه دهندگان نشان دهد. همچنین در جدیدترین اخبار منتشر شده، این گوشی تاشو احتمالاً در اوایل سال 2019 و شاید در ماه ژانویه رسماً معرفی گردد.

از لحاظ قیمت هم، کاملاً تعیین است که چنین گجت نوآورانه ای اصلاً ارزان نخواهد بود. طبق برخی گزارش ها، این گوشی با قیمت 1850 دلار روانه بازار می گردد ولی دیگر شایعات مدعی قیمت 2000 دلاری این گجت هستند. با توجه به این موارد، چنین گجتی حداقل در ابتدا فقط مورد استقبال هواداران پروپاقرص گجت ها و به خصوص آن هایی که توانایی مالی قابل توجهی دارند، قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: چرا نباید برای گوشی تاشو سامسونگ هیجان زده شویم

منبع: Phone Arena

منبع: دیجیکالا مگ

به "مروری بر شایعات و خبرهای مربوط به گوشی تاشو سامسونگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مروری بر شایعات و خبرهای مربوط به گوشی تاشو سامسونگ"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید