آشنایی با فرودگاه بین المللی زاهدان

خبرنگاران آنلاین:فرودگاه بین المللی زاهدان سال 1332 به طور رسمی افتتاح شد.

آشنایی با فرودگاه بین المللی زاهدان

فرودگاه بین المللی زاهدان ابتدا برای فرستادن محموله های پستی و انجام امور گمرکی استفاده و از دو چادر تشکیل می شد. پس از بهره برداری در همان سال، ساخت ساختمان آن شروع شد.

یاتا: ZAH - ایکائو: OIZH

طبق اطلاعات موجود در سایت این فرودگاه، ارتفاع این فرودگاه 4564 پا / 1391 متر، مختصاتش 29°28′32.47″ شمالی و 060°54′22.28″ شرقی است.

باند فرودگاه با روکش آسفالت و مشخصات 35پا/ 17متر، به طول 13993 و سطح 4265 است.

در یکی از اسناد استانداری سیستان و بلوچستان در سال 1335 آمده است که در سفر دولت وقت در 16 مرداد 1335 هواپیمای دولتی بر روی باند جدید جلو عمارت تازه ساخته شده گمرک راهنمایی و متوقف شد که خود نشان دهنده ساختمان جدید فرودگاه در سال 1335 است.

ابتدا یک پرواز درهفته توسط شرکت هواپیمایی ایران در جهت تهران، یزد، زاهدان، کراچی و بمبئی انجام می شد که تاجران ایرانی، پاکستانی و هندی را جا به جا می کرد به عبارتی فرودگاه زاهدان از همان ابتدا پذیرای پروازهای بین المللی بوده است.

فرودگاه بین المللی زاهدان به عنوان هشتمین فرودگاه بین المللی کشور و دارا بودن موقعیت ویژه ای که در شرق کشور از آن برخوردار است، اهمیت به سزایی در حمل و نقل و توسعه استان دارد.

مواردی مانند دوری از مرکز کشور و پتانسیل ایی نظیر وجود مراکز آموزش عالی، دسترسی به آب های آزاد، وسعت سرزمینی و همچنین قرارگرفتن در کریدور هوایی شرق و جنوب شرقی کشور، فرودگاهی با استانداردهای جهانی در این منطقه را می طلبد.

این فرودگاه 3 ترمینال داخلی، بین المللی و حج دارد که هرکدام به ترتیب 4200، 2000 و 1250 مترمربع مساحت دارد.

بهره برداری از باند دوم، یک ترمینال و برج مراقبت جدید از جمله طرح های توسعه این فرودگاه است.

منبع: همشهری آنلاین

به "آشنایی با فرودگاه بین المللی زاهدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با فرودگاه بین المللی زاهدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید