تشکیل ائتلاف نظامی امریکا در خلیج فارس چشم انداز روشنی ندارد

رابرت اسمیت معتقد است که سیاست ترامپ نسبت به ایران به علت آشفتگی و اختلاف نظر در دولتش اشتباه بوده و رویکرد جدید نیز دچار همان آشفتگی و سردرگمی خواهد بود.

تشکیل ائتلاف نظامی امریکا در خلیج فارس چشم انداز روشنی ندارد

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، وزارت خزانه داری آمریکا، روز چهارشنبه گذشته در اطلاعیه ای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را در فهرست تحریمی خود قرار داد .

مهم ترین پیامد اقدام آمریکا آین است که باب مذاکره با امریکا به طور رسمی بسته شد، چراکه اساسا ابزار مذاکره کارکرد خود را از دست داد .

تحریم وزیر امور خارجه ایران، نشانه استیصال و شکست سیاست های فشار حداکثری آمریکا در مقابل ابزار و گفتمان دیپلماتیک ایران است .

در این راستا گفتگویی با پروفسور رابرت اسمیت استاد روابط بین الملل دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو تنظیم شده که در ادامه می آید .

سیاست فشار حداکثری از سوی واشنگتن علیه ایران نتایج مورد نظر دولت ترامپ را نداشته است. به نظر شما ترامپ رویکردی غیر از این اتخاذ خواهد نمود؟

اولین چیزی که باید درباره سیاست دولت ترامپ نسبت به دولت ایران دانست این است که سیاست وی علیه تهران به دلیل فقدان دید استراتژیک و تقسیمات داخلی در دولتش اشتباه است .

ترامپ ممکن است رویکرد متفاوتی جهت مقابله با ایران اتخاذ کند، اما به احتمال زیاد رویکرد جدید نیز همان سردرگمی و نوسان بین دیپلماسی مناسب و کوشش برای افزایش تحریم ها و اجبار کشورهای عضو اتحادیه اروپا به فشار بیشتر علیه ایران رویکرد سیاست فشار حداکثری را خواهد داشت .

با آغاز کمپینهای انتخاباتی در آمریکا، به نظر می رسد دست دولت ترامپ برای ماجراجویی بیشتر علیه ایران بسته تر می گردد. آیا این ارزیابی را قبول دارید؟ آیا ممکن است با ملاحظه نتایج شکست سیاست امریکا مقابل ایران دولت ترامپ بخواهد تغییری در بعضی سیاستهای خود علیه ایران بدهد؟

با توجه به سردرگمی و شکاف موجود در دولت ترامپ پاسخ به این سوال سخت است، اما به نظر من ترامپ سیاست های محدود کننده تری علیه ایران اتخاذ خواهد نمود .

آمریکا در اقدامی محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران را تحریم کرد. ایا این موضوع را می گردد به عنوان بستن درهای دیپلماسی ارزیابی کرد؟

بله ، تحریم وزیر امور خارجه به معنای بسته شدن درهای دیپلماسی است. با وجود تحریم وزیر امور خارجه که دیپلمات ارشد است، چگونه می توان دیپلماسی را رهبری کرد؟

ارزیابی شما از تشکیل ائتلاف نظامی امریکا در خلیج فارس چیست؟ آیا این ائتلاف عملاتی خواهد شد؟

به نظر من چشم انداز روشنی برای تشکیل ائتلاف نظامی گسترده ایالات متحده امریکا در منطقه خلیج فارس یا با ملل اروپای غربی وجود ندارد .

منبع:مهر

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تشکیل ائتلاف نظامی امریکا در خلیج فارس چشم انداز روشنی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل ائتلاف نظامی امریکا در خلیج فارس چشم انداز روشنی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید