روایت الیزه از دیدار 90 دقیقه ای ماکرون و روحانی در نیویورک

به گزارش وبلاگ نت مالزی، بعد از دیدار رؤسای جمهوری ایران و فرانسه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، کاخ الیزه بیانیه ای درباره صحبت های امانوئل ماکرون با حسن روحانی منتشر کرد.

روایت الیزه از دیدار 90 دقیقه ای ماکرون و روحانی در نیویورک

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ نت مالزی، در ادامه اتهام زنی های بی سند غربی ها به ایران درباره حمله یمنی ها به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، رئیس جمهور فرانسه در دیدار با همتای ایرانی، در زمینه تنش ها در منطقه غرب آسیا توپ را در زمین ایران انداخته و از تهران خواسته تنش ها را کاهش دهد.

کاخ الیزه درباره دیدار روسای جمهور فرانسه و ایران بیانیه ای صادر و خاطرنشان کرد، امانوئل ماکرون به حسن روحانی تاکید نمود که جهت کاهش تنش ها در منطقه، تنگ تر شده و زمان آن فرا رسیده که ایران تنش ها را کاهش دهد.

بنا بر نوشته خبرگزاری رویترز، رؤسای جمهور فرانسه و ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل بیش از 90 دقیقه دیدار و صحبت کردند.

این دیدار به فاصله کوتاهی بعد از انتشار بیانیه مشترک سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان درباره حملات به تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان سعودی و اتهام زنی آنها به ایران انجام شد.

در بیانیه الیزه درباره صحبت های ماکرون خطاب به رئیس جمهور ایران آمده است: رئیس جمهور (فرانسه) گفت که در شرایط کنونی، جهت کاستن از تنش ها در حال تنگ تر شدن است اما بیشتر از هر زمانی کاستن از تنش لازم است و زمان آن فرا رسیده که ایران این اقدام را انجام دهد.

به ادعای دفتر ریاست جمهوری فرانسه، ماکرون از روحانی خواست که ایران مذاکره و صحبت درباره دستور کار امنیت منطقه را شروع کند.

رئیس جمهور فرانسه قرار است امروز سه شنبه در نیویورک با دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود دیدار دوجانبه داشته باشد.

علیرضا میر یوسفی سخنگوی دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل در توئیتر درباره دیدار روسای جمهور ایران و فرانسه نوشت: دو طرف درباره طرق نجات برجام، روابط دوجانبه و ابتکار رئیس جمهور روحانی برای منطقه (ابتکار صلح هرمز) صحبت کردند.

پیش از دیدار ماکرون و روحانی، سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان در یک بیانیه مشترک ادعا کردند: واضح است که ایران مسئول حمله به تأسیسات نفت سعودی است. این حملات ضرورت دیپلماسی برای کاهش تنش ها با تعامل تمامی طرف ها را نشان می دهد.

تروئیکای اروپایی در این بیانیه ضمن اعلام ادامه حمایتشان از برجام اضافه کردند: زمان آن فرا رسیده که ایران چارچوب مذاکرات طولانی مدت درباره برنامه هسته ای، موضوعات امنیت منطقه ای که شامل برنامه های موشکی اش می گردد را بپذیرد.

بیانیه مشترک فرانسه، انگلیس و آلمان با واکنش محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روبرو شد و او در پیامی توئیتری نوشت: ناتوانی سه کشور اروپایی در اجرای تعهداتشان بدون اجازه آمریکا از ماه مه سال 2018 آشکار شده است.

ظریف اضافه کرد: راه چاره این کمبود، اراده جامع برای ایجاد جهت مستقل، عدم تکرار طوطی وار ادعاهای پوچ آمریکا و عدم ناسازگاری با برنامه جامع اقدام مشترک است. هیچ گونه توافق جدیدی پیش از پایبندی به توافق کنونی وجود نخواهد داشت (جزئیات بیشتر).

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "روایت الیزه از دیدار 90 دقیقه ای ماکرون و روحانی در نیویورک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت الیزه از دیدار 90 دقیقه ای ماکرون و روحانی در نیویورک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید