انتقاد از تاسیس دانشگاه علوم پزشکی خصوصی، این تصمیم مغایر منافع دانشجویان است

به گزارش وبلاگ نت مالزی، دبیر صنفی بیست و دومین دوره سمینار دانشجویان داروسازی ایران از تصمیم وزارت بهداشت مبنی بر تاسیس دانشگاه علوم پزشکی خصوصی انتقاد کرد و این تصمیم را مغایر منافع دانشجویان و جامعه دانست.

انتقاد از تاسیس دانشگاه علوم پزشکی خصوصی، این تصمیم مغایر منافع دانشجویان است

به گزارش وبلاگ نت مالزی، رسول مرکزی با بیان این مطلب گفت: در دی ماه سال جاری معاونت آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی آیین نامه ای را ابلاغ فرمودند که طی آن به سرمایه گذاران بخش خصوصی بدون توجه به تخصص تحصیلی آنها اجازه می دهد تا دانشگاه علوم پزشکی خصوصی تاسیس نمایند.

در این میان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای این اقدام را اینگونه توجیه نموده است که این آیین نامه جهت تاسیس دانشگاه توسط سرمایه گذاران خارجی است و اگر این آیین نامه ابلاغ نمی شد امکان داشت عده ای با دریافت مجوز از نهادهای غیر از وزارت بهداشت اقدام به تاسیس نمایند. از سوی دیگر اعلام شده که تاسیس دانشگاه علوم پزشکی خصوصی بسیار سخت (با توجه به الزامات ذکر شده در آیین نامه) بوده و سودآور نیست.

دانشجویان نگران نباشند؟

اما در پاسخ به این توجیهات باید گفت:حضور دانشگاه های خارجی در کشور زمانی مفهوم دارد که دانشگاه های داخلی نتوانند پاسخگوی احتیاج کشور باشند. وقتی در حال حاضر قراتر از احتیاج داخلی نیرو تامین می گردد احتیاجی به حضور دانشگاه های خارجی و خصوصی کردن آموزش حس نمی گردد کمااینکه ابلاغ قانون تاسیس پردیس های بین الملل برای دانشگاه های علوم پزشکی با همین هدف و در جهت ارزآوری برای کشور بود اما هم اکنون به وسیله ای برای جبران کمبودهای اقتصادی دانشگاه ها تبدیل شده است.

کمبودهای ناشی از خسارات طرح تحول سلامت که بر پیکره آموزش فرود آمدند

بنابراین اگر هدف جذب سرمایه گذاری خارجی بود در همان ایده پردیس های بین الملل قابل اجرا بود، اکنون با طرح این موضوع بیم آن می رود که با توجه به تجربه در این موضوع هم شاهد سرمایه گذاری خارجی نبوده و فقط شاهد حضور سرمایه گذاران پول پرستی باشیم که با دور زدن مفاد آیین نامه به وسیله نفوذ و رانت های سیاسی به تاسیس دانشگاهای علوم پزشکی خصوص بی کفایت دست بزنند و جان مردم را به خطر بیندازند.

از سوی دیگر عده ای از افرادی که با استفاده از نفوذ خود توانستند نهاد متولی امور آموزش علوم پزشکی کشور را دور بزنند و کوشش نمایند از مسیرهای غیرقانونی مجوز تاسیس دانشگاه بگیرند حال با این آیین نامه به راحتی قدرت قانونی تاسیس را پیدا می نمایند و از رانت خود جهت دور زدن مفاد آیین نامه استفاده می نمایند و بدون رعایت کامل مفاد دست به تاسیس دانشگاه علوم پزشکی می زنند و از این طریق جان مردم را تهدید می نمایند. در حال حاضر بسیاری از دانشگاه های کشور که زیر نظر مستقیم وزارت بهداشت متولیان امور بهداشت، درمان و سلامت آینده جامعه را تربیت می نمایند با کمبود شدید امکانات آموزشی روبرو اند، چطور یک نهاد خصوصی می تواند متضمن تاسیس دانشگاهی گردد که تمامی این امکانات مورد احتیاج را تامین کند و در عین حال سود هم ببرد؟

توجیه آخر ساده ترین و پیش پا افتاده ترین توجیه وزارت بهداشت در مورد ابلاغ این آیین نامه است. این توجیه پس از روبرو شدن وزارت بهداشت با حملات شدید دانشجویان علیه این آیین نامه نمایان شد.

اساسا تاسیس دانشگاه علوم پزشکی خصوصی هیج اساس علمی ندارد، زمانی که احتیاج کشور نسبت به همه نیروهای لازم در بحث درمان و علوم پزشکی به وسیله دانشگاه های علوم پزشکی دولتی حاضر تامین می گردد. اگر اساسا درخواستی برای تاسیس وجود نداشته یا به علت هزینه های سنگین به وجود نخواهد آمد پس توجیه وزارت بهداشت برای این ابلاغ چیست؟ آن هم در زمان امتحانات که احیانا بتواند از موج حملات دانشجویان بکاهد، طبیعتا خواسته مطلق تمای دانشجویان علوم پزشکی کشور لغو هرچه سریع تر این آیین نامه خسارت بار است بدون هیچ پیش شرطی، وزارت بهداشت با این عمل پیش زمینه لازم جهت کاهش کیفیت خدمات درمانی و بهداشتی و نهایتا به خطر افتادن سلامت مردم را مهیا نموده است.

طبیعتا در صورت عدم لغو این ابلاغیه دانشجویان علوم پزشکی ایران حق اعتراضات گسترده تر و جدی تری را جهت دفاع از سلامت مردم و فدا نشدن آن به پای انگیزه های مالی عده ای برای خودشان قائل خواهند بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "انتقاد از تاسیس دانشگاه علوم پزشکی خصوصی، این تصمیم مغایر منافع دانشجویان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد از تاسیس دانشگاه علوم پزشکی خصوصی، این تصمیم مغایر منافع دانشجویان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید