دانش آموزان چابهار، خواب مدرسه می بینند

به گزارش وبلاگ نت مالزی، مدارس چابهار به دلیل رشد روزافزون مهاجرت به این شهرستان با کمبود فضا روبه رو است.

دانش آموزان چابهار، خواب مدرسه می بینند

این شهرستان یکی از محروم ترین نقاط آموزشی استان است که هنوز از نداشتن زیرساخت های مناسب آموزشی رنج می برد. فضاهای غیراستاندارد آموزشی، کمبود معلم در کلاس های درس، تراکم بالای دانش آموزی در کنار سرانه و اعتبارات ناچیز در این بخش نگران نماینده است. به گزارش وبلاگ نت مالزی، یک کارشناس فرهنگی می گوید: در روستاهای این شهرستان با ورود خیران و بعضی گروه های مردم نهاد به ویژه در دشتیاری، ساخت فضای آموزشی استاندارد رشد کرد. این در حالی است که هنوز چابهار با شاخص های آموزشی استاندارد و میانگین کشوری در این زمنیه فاصله بسیاری دارد.

خدابخش رحمدل اضافه نمود: این شهرستان با کمبود نیروی آموزشی روبرو است که همین موضوع کیفیت آموزشی را پایین می آورد. بنابراین مسائل آموزشی چابهار باید جدی گرفته گردد. شاید فعالیت بیشتر خیران در کنار توجه دولت به این بخش باید پررنگ تر گردد. توسعه، تجهیز و نوسازی مدارس فرسوده، خشت و گلی و دوشیفته باید در اولویت همه مسئولان ذی ربط در این شهرستان باشد.

  • افت تحصیلی

یکی از روستاییان چابهاری می گوید: به دلیل کمبود فضای آموزشی و کمبود نیرو بعضی معلمان مدارس چابهار در 2 شیفت فعالیت می نمایند که همین موضوع ممکن است به افت تحصیلی و کیفیت آموزشی لطمه بزند. احمد بلوچ زهی می افزاید: شاخص های فضای آموزشی چابهار نسبت به میانگین کشوری خیلی پایین است. وقتی سرانه فضای آموزشی کم است چگونه بعضی مسئولان می توانند کیفیت آموزشی و خروجی آموزش و پرورش چابهار در آزمون سراسری را تضمین نمایند؟ این موضوع عدالت آموزشی را هم زیر سوال می برد. وی ادامه می دهد: ساخت کلاس های درس در بعضی روستاها مانند کمب و روستاهای بخش پلان ضرورت دارد.

  • عدالت آموزشی

نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها می گوید: عدالت آموزشی باید رعایت گردد و فضاهای آموزشی بر اساس احتیاج هر منطقه ساخته گردد تا در یک نقطه استان شاهد سرانه فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز 10 متر مربع و در نقطه ای دیگر از استان به ازای هر دانش آموز کمتر از 2 متر مربع نباشیم.

شه بخش گرگیج می افزاید: چابهار از محروم ترین نقاط آموزشی کشور است. به طوری که قبولی های آزمون سراسری به خوبی نشان داد سرانه پایین فضای آموزشی باعث افت شدید تحصیلی شده است. نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها در ادامه می گوید: جذب نیروهای بومی در بدنه آموزش و پرورش استان باید در اولویت قرار گیرد. وی می افزاید: سیستان و بلوچستان دارای استعدادهای برتر آموزشی است و برای شکوفا شدن این استعدادها باید توجه ویژه به توسعه زیرساخت های آموزشی آن گردد.

  • ضرورت تخصیص امکانات آموزشی

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار ویژه چابهار نیز می گوید: این شهرستان یکی از محروم ترین نقاط آموزشی استان است که به توجه ویژه وزارت آموزش و پرورش و تخصیص امکانات لازم برای برطرف مسائل کمبود فضای آموزشی احتیاج دارد. رحمدل بامری می افزاید: در سال های اخیر توجه خوبی در زمینه های مختلف به چابهار شده و بسیاری از وعده ها تحقق یافته است. وی بر توجه لازم به تکمیل پروژه های نیمه تمام آموزشی، معین تکلیف و استخدام نیروهای خرید خدمات، کاهش مسائل کمبود فضاهای آموزشی و تخصیص امکانات لازم تاکید می نماید.

  • ایجاد اداره کل آموزش و پرورش جنوب استان

بامری می گوید: پروژه های خوبی در زمینه فضای آموزشی در حال اجراست که با توجه به احتیاج منطقه باید به سرعت تکمیل و تحویل آموزش و پرورش شوند. معاون استاندار سیستان و بلوچستان می افزاید: توجه به مقوله آموزشی به ارتقای شاخص ها یاری می نماید. وی خواهان ایجاد اداره کل آموزش و پرورش جنوب سیستان و بلوچستان می گردد و می گوید: با توجه به آمار بالای دانش آموزی لازم است هرچه سریع تر آموزش و پرورش مستقل در بخش پلان ایجاد گردد. بامری از کوشش خیران، بنیاد برکت و دولت برای ساخت مدارس در چابهار قدردانی می نماید و می افزاید: همه قشرهای جامعه و دولت در کنار هم مسائل حوزه آموزش و پرورش را برطرف نمایند.

  • برنامه های اداره نوسازی مدارس استان سیستان و بلوچستان

سرپرست اداره کل نوسازی مدارس استان سیستان و بلوچستان می گوید: در سال 96 حدود 102 میلیارد تومان و در سال 97 حدود 212 میلیارد تومان اعتبار به اداره کل نوسازی مدارس استان اختصاص یافت. در سال 98 نیز تاکنون از محل ملی 237 میلیارد تومان اختصاص داده شده است. رضا سرحدی نیا درباره مدارس خشت و گلی استان سیستان و بلوچستان می افزاید: تاکنون 168 مدرسه خشت و گلی با 186 کلاس درس را در استان جمع آوری نموده ایم و 184 کلاس درس مانده که امید است هرچه سریع تر آن ها را نیز جمع کنیم.

سرحدی نیا ادامه می دهد: حذف مدارس خشتی و گلی از اولویت های اداره نوسازی و تجهیزات مدارس کشور است. مدیر کل نوسازی تجهیزات مدارس استان سیستان و بلوچستان می گوید: برای آن که در نوسازی مدارس عقب نمانیم باید به سمت صنعتی سازی پیش رویم و از خدمات مصالح پیش ساخته برای ساخت مدارس استفاده کنیم. سرحدی نیا اضافه می نماید: امیدواریم تا سرانجام سال تحصیلی 99-98 تمامی مدارس خشتی و گلی را از استان سیستان و بلوچستان حذف کنیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "دانش آموزان چابهار، خواب مدرسه می بینند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانش آموزان چابهار، خواب مدرسه می بینند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید