فرمول اصلی نسبت اجاره و رهن در بازار مسکن تهران

به گزارش وبلاگ نت مالزی، خبرنگاران: اگرچه رهن و اجاره های پیشنهادی املاک همیشه از یک فرمول معین تبعیت نمی کند، اما نگاهی به فایل های موجود در بازار آپارتمان های نقلی نشان می دهد این گروه از موجران اغلب از یک قاعده در قیمت گذاری پیشنهادی ملک اجاری خود استفاده می نمایند.

فرمول اصلی نسبت اجاره و رهن در بازار مسکن تهران

به گزارش وبلاگ نت مالزی، افزایش تقاضا در بازار اجاره آپارتمان های نقلی رخدادی است که از تابستان سال گذشته و در پی جهش کم سابقه اجاره بها رخ داد. از سال گذشته بسیاری از متقاضیان سکونت در آپارتمان های 60 تا 80 مترمربعی ناگزیر به جست وجوی املاک تا 60 مترمربع که با بهای مناسب تری عرضه می شدند، روی آوردند و این وضعیت همچنان در بازار آپارتمان های اجاری حاکم است.

فرمول کلی معین نرخ اجاره بها در بازار مسکن معادل یک ششم و بعضا یک پنجم ارزش معاملاتی هر ملک است، به این معنا که ارزش اجاری یک واحد آپارتمان 500 میلیون تومانی بین 60 تا 85 میلیون تومان است که با توجه به امکانات و موقعیت ملک، رقمی در این بازه به عنوان رقم رهن کامل آپارتمان معین شده و در صورت تمایل موجر، بخشی از آن با فرمول هریک میلیون تومان ودیعه معادل 30 هزار تومان اجاره ماهانه به اجاره بها تبدیل می گردد.

اما جدای از این فرمول کلی، نگاهی به فایل های موجود در بازار مسکن نشان می دهد موجرانی که بنا دارند اجاره های 2میلیون تومان به بالا از املاک نقلی تا 60 مترمربعی خود دریافت نمایند، عمدتا به دریافت ودیعه 20 تا 40 میلیون تومانی بسنده می نمایند، حتی اگر ارزش اجاری ملک آنها در مجموع بیش از رقم ودیعه و اجاره پیشنهادی آنها باشد. علت این نوع قیمت گذاری بضاعت محدود متقاضیان املاک نقلی در بازار اجاره است و موجران به خوبی می دانند وصول قطعی اجاره 2میلیون تومانی یا بیشتر از این گروه سخت است. از این رو در معین ودیعه پیشنهادی انعطاف نشان می دهند تا در عوض بالاترین اجاره ماهانه قابل وصول را از مستاجران خود دریافت نمایند.

این مطلب برایم مفید است

منبع: اقتصادنیوز

به "فرمول اصلی نسبت اجاره و رهن در بازار مسکن تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمول اصلی نسبت اجاره و رهن در بازار مسکن تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید