کشف ماده معدنی طبیعی جدید در یک شهاب سنگ استرالیایی

به گزارش وبلاگ نت مالزی، محققان با آنالیز شهاب سنگی که در استرالیا سقوط نموده یک ماده معدنی کشف نموده اند که تاکنون در طبیعت رصد نشده است.

کشف ماده معدنی طبیعی جدید در یک شهاب سنگ استرالیایی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، به تازگی یک ترکیب معدنی عجیب و ناشناخته طبیعی درون یک شهاب سنگ کشف شده است. این ماده کاربید آهن نام دارد هنگام فراوری فولاد و به طور مصنوعی به وجود می آید.

این شهاب سنگ در سال 1951 میلادی در استرالیا فرود آمده بوده است.

محققان ماده معدنی تازه کشف شده را ادواسکاتیت (edoscottite) نام گذاری نموده اند. آنها معتقدند شهاب سنگ حاوی این ماده در اصل به سیاره ای تعلق دارد که احتمالا در برخورد با یک شی آسمانی منفجر شده است.

شهاب سنگ حاوی این ماده معدنی به اندازه مشت انسان است که در سال 1951 میلادی در شمال شرق شهر ودربرن کشف شده است. البته هم اکنون فقط یک سوم از این صخره فضایی 210 گرمی دست نخورده در موزه ویکتوریا باقی مانده و بقیه آن برای تحلیل جدا شده است.

چی ما یکی از دانشمندان انستیتو فناوری کالیفرنیا و آلان روبین از دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس بخشی از این شهاب سنگ را آنالیز کردند و ذرات ریزی از کاربید آهن را کشف کردند که تاکنون در طبیعت مشاهده نشده است.

این ماده معدنی با الهام از ادوارد آر. دی اسکات یکی از شیمیدانان پیشرو دانشگاه هاوایی در موانا نام گذاری شده است.

این ذرات که با یاری میکروسکوپ های الکترونی آنالیز شده اند، کریستال های سفیدی به نظر می رسند که در لایه های نقره ای بین مواد وجود دارند. شکل این کریستال در مقایسه با مواد معدنی غنی از کربن که در شهاب سنگ ها وجود دارند، نیز متفاوت است.

البته باید به این نکته اشاره گردد که ادواسکاتیت مصنوعی مدت هاست که فراوری شده و یکی از موادی است که طی فرایند ذوب آب و فراوری فولاد به وجود می آید. با این وجود این ترکیب هیچگاه به طور طبیعی در طبیعت رصد نشده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "کشف ماده معدنی طبیعی جدید در یک شهاب سنگ استرالیایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ماده معدنی طبیعی جدید در یک شهاب سنگ استرالیایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید