حذف یارانه ثروتمندان

به گزارش وبلاگ نت مالزی، حذف یارانه نقدی سوپرثروتمندان از آخر همین ماه شروع می گردد. پیگیری های خبرنگاران نشان می دهد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصمیم گرفته روند پیاده کردن ثروتمندان از قطار یارانه های نقدی را به صورت تدریجی به اجرا درآورد.

حذف یارانه ثروتمندان

قرار است در گام نخست؛ در جریان واریز یارانه نقدی شهریور و مهر سال جاری، یارانه سرپرستان خانوارهای دهک دهم درآمدی به حساب آنها واریز نگردد. بعضی مسئولان وزارت کار به وبلاگ نت مالزی گفته اند تعداد خانوارهای حذف شده از فهرست بین 500 تا 700هزار خانوار خواهد بود، به این ترتیب برآورد مسئولان وزارت کار این است که یارانه نقدی 1.5 تا 2.5میلیون نفر از ثروتمندترین قشر جامعه ایران در 2ماه آینده حذف خواهد شد. ملاک شناسایی این افراد، قرار دریافت آنها در دهک دهم درآمدی، ثروتمندترین خانوارهای ایران، در یک سال گذشته خواهد بود.

براساس قانون بودجه سال جاری دولت موظف است با استفاده از همه بانک های اطلاعاتی در اختیار، نسبت به شناسایی و حذف 3دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه بگیران اقدام کند. 16تیرماه سال جاری هیأت دولت در مصوبه ای وزارت کار را موظف کرد در قالب یک دستورالعمل، با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان هدفمندسازی یارانه ها و وزارت کشور (استانداران)، به شناسایی و حذف یارانه نقدی 3دهک بالای درآمدی خانوارها اقدام کند تا سازمان هدفمندسازی یارانه ها هم یارانه نقدی این افراد را قطع کند.

  • حذف تدریجی با چاشنی وسواس

به گزارش وبلاگ نت مالزی، هم اکنون 78میلیون ایرانی یارانه نقدی می گیرند و حداکثر 4میلیون نفر هم یا از ابتدا برای دریافت یارانه ها ثبت نام ننموده بودند یا بعدا یارانه آنها قطع شد و اگر دولت بخواهد یارانه 3دهک بالای درآمدی را قطع کند به معنای آن است که 23.4میلیون نفر باید از دریافت یارانه های نقدی محروم شوند. اما حالا وزارت کار به دلیل پیامدهای اجتماعی و احتمالی حذف یکباره یارانه این تعداد از افراد، تصمیم دارد با وسواس زیاد و به صورت تدریجی گام بردارد.

یکی از این چالش ها کم شدن فاصله درآمدی دهک های جامعه در اثر افزایش نرخ تورم، رشد قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی است، به همین دلیل درصورت حذف یارانه 3دهک بالای درآمدی، احتمال واکنش مردم و البته نمایندگان مجلس زیاد خواهد بود. شنیده های وبلاگ نت مالزی وبلاگ نت مالزی حاکی است: به دلیل در پیش بودن انتخابات دور آینده مجلس، بعضی نمایندگان از دولت خواسته اند در جریان قطع یارانه های نقدی با احتیاط عمل کند. نکته اینجاست که این نمایندگان، نگران تبعات اجرای قانونی هستند که خود تصویب نموده اند.

  • حذف به تعداد یا با دقت؟

اصلی ترین دغدغه وزارت کار این است که به دلیل نزدیک شدن فاصله درآمدی بین دهک های مختلف، خطر حذف بی دلیل بعضی افراد و بروز اعتراض های احتمالی جدی است. محمد شریعتمداری، وزیر کار اما نسخه ای دیگر دارد و در گام نخست تصمیم گرفته یارانه دهک دهم درآمدی را، به عنوان ثروتمندترین قشر جامعه، به صورت یک مرحله ای یا دومرحله ای، حداکثر تا سرانجام مهرماه قطع کند. برآوردها نشان می دهد با این اقدام دست کم حساب 700هزار سرپرست خانوار در مرحله آینده واریز یارانه های نقدی شارژ نخواهد شد.

دیروز محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه نشست دولت با اشاره به اینکه تا مهرماه یارانه 3دهک درآمدی با احتیاط حذف می گردد گفت: در آیین نامه اجرایی سقف درآمدی معینی برای حذف یارانه وجود ندارد و نشان تمکن در 3دهک بالا، میزان مصرف خانوارهاست. او تأکید کرد: دولت حساسیت دارد تا ضریب خطا در انتخاب افرادی که مشمول دریافت یارانه نیستند، به حداقل ممکن کاهش یابد، زیرا به هیچ وجه نمی خواهیم از این محل به طبقه متوسط و پایین فشاری وارد گردد.

به گزارش وبلاگ نت مالزی قرار است رسیدگی به اعتراض ها به صورت آنلاین و با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت گیرد و گفته شده به مراجعه حضوری افراد برای اعتراض به حذف یارانه نقدی نیازی نخواهد بود.

در گام نخست یارانه دهک دهم درآمدی، یعنی ثروتمندترین قشر در جامعه ایرانی، حذف می گردد؛ پیش تر قرار بود یارانه 3دهک درآمدی حذف گردد

قرار است یارانه نقدی شهریورماه به حساب 500 تا 700هزار سرپرست خانوار ثروتمند واریز نگردد

برآوردها نشان می دهد طبق تصمیم دولت ظرف 10روز آینده بین 1.5 تا 2.5میلیون نفر از فهرست یارانه بگیران خارج می شوند

حذف یارانه نقدی تدریجی صورت می گیرد و حداکثر تا سرانجام مهر، وزارت کار گام اصلی را برمی دارد

اعلام حذف یارانه های نقدی و اعتراض به آن به صورت آنلاین صورت می گیرد و به مراجعه حضوری نیازی نیست

  • یارانه های سنگین یا 45هزار و 500تومان؟

گذشته از ابهام در شناسایی 3دهک بالای درآمدی و معیارهای برخورداری آنها و تردید و نگرانی مشترک دولت و مجلس برای پیاده سازی 23.4میلیون نفر از قطار یارانه های نقدی، پرسش اصلی اینجاست که اولویت دولت و مجلس باید سامان دادن به وضع خطرناک یارانه های سنگین انرژی و رانت ناشی از توزیع کالاهای اساسی با دلار 4200تومانی باشد یا وارد شدن به چالش حذف یارانه های نقدی 45هزار و 500تومان؟ البته دولت اصرار دارد قانون اجرا گردد حتی اگر هزینه زا باشد.

وزارت کار مسئولیت سنگینی بر عهده دارد و برای کم کردن حساسیت های احتمالی فعلا دست روی گزینه حذف یارانه سوپرثروتمندان گذاشته و می خواهد یارانه نقدی بالاترین دهک درآمدی را قطع کند. پس سرپرستان خانوارهای ثروتمند باید گوش به زنگ باشند و خود را آماده نمایند که دیگر خبری از 45هزار و 500تومان نیست. البته هنوز روشن نیست که واریز نشدن یارانه نقدی به حساب 500 تا 700هزار سرپرست خانوار ثروتمند به صورت یکجا و تا آخر شهریور اجرایی می گردد یا در دومرحله که مرحله سرانجامی آن مهرماه خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "حذف یارانه ثروتمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف یارانه ثروتمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید